Banh Xeo

Czym jest bánh xèo?

Tradycyjna kuchnia wietnamska to dania, które doskonale przyjmują się na całym świecie. Jednym z nich jest bánh xèo – nadziewany naleśnik z farszem smażonym na mleku kokosowym. Potrawa ta pochodzi z południowego Wietnamu i powstała z połączenia kulinarnej kultury Wietnamczyków i Francuzów, ale da się w niej dostrzec też wpływy indochińskie.

Danie podaje się zawsze z dodatkiem sosu rybnego oraz ze świeżą kolendrą, która jest jednym z podstawowych ziół wykorzystywanych w wietnamskiej kuchni. Ogromną zaletą bánh xèo jest fakt, że jest jednocześnie lekkie i pożywne.

Jak przygotowuje się bánh xèo?

Wietnamski kucharz na samym początku smaży grube naleśniki z mąki ryżowej. Grubość naleśników jest bardzo ważna, bo nadziewa się je dużą ilością farszu. Farsz może być mięsno-warzywny lub wegetariański. Bánh xèo najczęściej podaje się z mięsem wieprzowym, rzadziej z drobiowym albo krewetkami. Mięso smaży się na oleju kokosowym z warzywami (miniaturowymi kolbami kukurydzy, kiełkami, papryką) i dodaje podczas smażenia mleko kokosowe oraz grzyby. Potrawa musi być koniecznie przyprawiona kurkumą, która odpowiada za charakterystyczny, żółty kolor całości. Ważne jest też to, jak pokrojone są warzywa – tradycyjnie w piórka i słupki.

Rolę przypraw do bánh xèo odgrywają: sos rybny, bazylia, kolendra a czasami też sos z orzeszków ziemnych.

Sposób podawania – na co warto zwrócić uwagę i z czym łączyć bánh xèo?

Bánh xèo doskonale smakuje z ogórkiem, sałatą i obowiązkowo z sosem rybnym nuoc cham. Z pewnością warto zamówić do potrawy bukiet świeżych warzyw lub wędzone tofu w papierze ryżowym. Danie bánh xèo jest dość tłuste, więc lekka przekąska przed jest wskazana.

Naleśniki można wypełnić farszem i złożyć lub podać osobno. Tradycyjnie potrawę je się pałeczkami, ale można sobie pomóc również nożem i widelcem – nie jest to uznawane za faux-pas . Potrawę podaje się na talerzu wyłożonym liśćmi sałaty. Żółte zabarwienie naleśnika i farszu pięknie komponuje się wtedy z zielonym kolorem i sprawia, że danie jest niezwykle atrakcyjne.

(pyszne.pl)

Leave a Reply

Your email address will not be published.